Mobilné adiabatické chladenie

Čo je adiabatické chladenie?

Adiabatické chladenie, tiež známe ako odparovacie chladenie pracuje na princípe odparovania vody. Pre zmene skupenstva vody na paru je potrebná energia, táto energia vo forme tepla je absorbovaná z okolia. Ide teda o prirodzené chladenie ktoré je známe aj z prírody. Na rovnakom princípe funguje aj chladenie ľudského tela pri potení, pot na pokožke sa odparuje čím znižuje povrchovú teplotu pokožky. Rovnako po daždi dochádza k ochladeniu vzduchu.

Ako fungujú adiabatické chladiče?

Adiabatické chladiče väčšinou pozostávajú z odparovacej membrány na ktorú je rozprašovaná voda. Voda steká po membráne cez ktorú prechádza vzduch ktorý sa pri prechode cez membránu ochladí.

adiabaticke chladenie

Princíp adiabatického chladenia je využívaný aj pri tzv. vodnej hmle. Voda je pod vysokým tlakom rozprašovaná cez mikro trysky do priestoru. Vďaka malému otvoru trysky a vysokému tlaku dochádza k tvorbe veľmi malých kvapôčok vody ktoré sa vzápätí odparujú a tým ochladzujú vzduch.

Kedy je vhodné použiť adiabatické chladenie

Adiabatické chladenie je vhodné hlavne do oblastí s teplým a suchým vzduchom. Čím vyššia je teplota a čím nižšia je vlhkosť vzduchu tým je adiabatické chladenie účinnejšie. Kvôli klimatickým zmenám a postupnému otepľovaniu je adiabatické chladenie čím ďalej tým populárnejšie aj v oblasti strednej Európy.

Z princípu fungovania je jasné že okrem ochladenia vzduchu dochádza aj k prirodzenému zvlhčeniu vzduchu. V mnohých prípadoch to je žiadaný efekt ale v niektorých prevádzkach to môže byť aj problém a preto tento systém nie je vhodný do všetkých priestorov.

Adiabatické chladenie vs. Klasická klimatizácia s chladivom.

Pri porovnaní adiabatických systémov a klasickej klimatizácie pre chladenie rovnakého priestoru sú väčšinou obstarávacie náklady adiabatických systémov nižšie. Najväčšia úspora je však v prevádzkových nákladoch keďže spotreba elektrickej energie je podstatne nižšia ako pri kompresorových klimatizáciách.  Pri adiabatických systémoch je možné získať z 1kW elektrickej energie približne 30 kW chladiaci výkon. Ďalšou výhodou je že tieto systéme nepotrebujú žiadne chladivo, čiže neobsahujú skleníkové plyny a preto sú aj ekologickejšie.

Nevýhodou adiabatických systémov je že nejde o presné chladenie, tzn. výkon a efektivita chladenia závisí od teploty a vlhkosti vonkajšieho vzduchu. Čím je vonkajšia teplota vyššia tým je aj efektivita adiabatického chladiča vyššia. Pri vonkajšej  teplote 35 °C a vlhkosti 30 %RH dochádza k ochladeniu o vzduchu o 10 až 12 °C.

Efektivita adiabatickeho chladenia

SUMÁR

Adiabatické chladenie je efektívne a vhodné pre použitie vo výrobných halách, skladoch, dielňach a v otvorených priestoroch kde použitie klasickej kompresorovej klimatizácie by nebolo efektívne alebo ekonomické. Takisto je vhodné do priestorov kde je požadovaná vyššia vlhkosť vnútorného prostredia.

Adiabatické chladiče JET 24 / 25 / 26 / 27

Maše mobilné adiabatické chladiace a klimatizačné zariadenia sú efektívnou a cenovo výhodnou alternatívou ku klasickému chladenie. Na chladenie využívajú vodu a preto ich prevádzkové náklady sú menšie ako pri kompresorových chladičoch. EVOCOOL JET sú adiabatické klimatizačné jednotky ktorých prednosťou je mobilita a ľahká inštalácia. Zariadenie stačí pripojiť k vode a elektrine a je pripravené na použitie. Pritom je šetrné k životnému prostrediu lebo nevyužíva chladiace médium. Chladenie je zabezpečené odparovaním vody ktorá steká po evaporačnom paneli. Tieto zariadenia sú určené hlavne pre priemyselné použitie, zaručujú zníženie teploty o 5 až 15°C. Čím je vonkajšia teplota vyššia tým je zariadenie účinnejšie. K dispozícií sú 4 rôzne veľkosti a výkony.

adiabatické chladenie

Kontaktujte nás.

  Prietok vzduchu7645 m3/h
  Napájanie230 V / 50 Hz
  Rozmery (D x Š x V)1550 x 1070 x 620 mm
  Hmotnosť69 kg
  Nádrž vody189 L
  Chladený priestor~100m2